Dilatace materiálu
Jinými slovy se jedná o rozšíření, roztažení či zvětšení materiálu teplem. Plasty se zejména v letních měsících roztahují (dilatují), při montáži je s tím tedy nutné počítat.
Proto doporučujeme držet se vždy montážních manuálů, v kterých je popsáno, jak přesně např. polykarbonátové desky ukotvit, kolik nechat na konci místa apod ...
Nažádoucí je např. kotvení desek pomocí sklenářských tmelů apod. Značná tepelná dilatace desek způsobí odtržení tmelu a uvolnění desky + riziko chemického poškození desek vlastním tmelem. Vzhledem k obrovské tepelné roztažnosti polykarbonátových desek nebo plexiskla je nutné zachovávat při montáži dilatační mezery (3 - 3,5 mm na každý délkový metr).
Dilatace polykarbonátu
Jak vypočítáme dilataci polykarbonátu?
- Důležité je zapamatovat si (změřit) teplotu prostředí v době instalace desky.
- Např. instalujete desku o délce 2 metry v době, kdy má okolní prostředí 20°C a zajímá nás o kolik bude deska dilatovat, když se teplota zvýší o 2°C.
- Použijeme vzorec 0,067 mm (hodnota, o kterou se PC rozpíná) x počet stupňů x počet metrů = počet milimetrů, o které deska dilatuje. Pokud dosadíme hodnoty z bodu 2), tak získáme vzorec 0,067 x 2 x 2 = 0,268 mm.
Dilatace plexiskla
Výpočet je úplně stejný jako u polykarbonátu, jenom dosadíte hodnotu 0,07 mm (hodnota, o kterou se rozpíná plexisklo).
Nicméně v běžné praxi (u většiny případů) nemusíte takto dilataci vypočítávat (jak u polykarbonátu, tak i u plexiskla), je naprosto dostačující pokud zachováte při montáži dilatační mezery (3 - 3,5 mm na každý délkový metr) - viz výše.